owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
 1. pl
 2. en
 3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
Szkoła dla psa – którą wybrać? Czyli przedszkole dla psów Warszawa Białołęka i okolice subiektywnym okiem domowej hodowli polskiego owczarka podhalańskiego Aroniowa Dolina FCI. Szkolenie psów: Easy Dog, Akademia Dobry Pies, Psia Edukacja. Pasztet dla psa - przepis
22 listopada 2019

Psie przedszkole Warszawa Białołęka

Szkoła dla psa – którą wybrać?

W naszej hodowli owczarka podhalańskiego przez moment chcieliśmy zostawić wszystkie szczeniaczki - takie śliczne były maluszki. Wybór był bardzo trudny, zdecydowała żona. Gdy już wybraliśmy który podhalan zostaje, zaczęliśmy szukać psiego przedszkola. Pies może być championem lub nie (kwestia upodobania właścicieli - czy lubią jeździć na wystawy i jakie pies ma predyspozycje), natomiast bezwzględnie powinien być zrównoważony psychicznie i dobrze funkcjonować w różnym otoczeniu. Tym bardziej, że prowadzimy trochę nietypową, hobbystyczną hodowlę owczarka podhalańskiego a wystawy są dla nas miłym dodatkiem a nie celem samym w sobie. W naszym domu podhalan jest członkiem rodziny biorącym udział w jej codziennym życiu. Co prawda do szkoły nie chodzi i lekcji nie odrabia (co by bardzo ucieszyło nasze dzieci, zwłaszcza jakby za nie odrabiał lekcje), ale urlopy, wszelkie wyjazdy i imprezy rodzinne zazwyczaj spędzamy razem. Według nas, żeby pies był odpowiednio zsocjalizowany, powinien pójść do przedszkola dla psów. Szkół dla psa w Warszawie i okolicy jest mnóstwo ale którą wybrać? Wiedzieliśmy, że szkoła musi mieć teren ogrodzony, ilość psów nie może być duża a osoby ją prowadzące muszą mieć „to coś”. Nasza znajoma Donata, „psia czarodziejka” prowadząca szkołę dla psów Easy Dog, niestety nie miała grupy przedszkolaków ani jej nie planowała w najbliższym czasie. Poza tym zajęcia dla psów prowadzi bardzo daleko od naszego miejsca zamieszkania. Doradziła Akademię Dobry Pies, Stary Janków k. Radzymina i Psią Edukację, Warszawa Białołęka ul. Lewandów 29. Wybraliśmy Akademię Dobry Pies ponieważ można było rozpocząć zajęcia „od zaraz” (nie ma zapisów i czekania aż grupa rozpocznie zajęcia). W Psiej Edukacji grupa rozpoczynała lekcje dopiero w wakacje (w połowie zajęć i tak byśmy nie mogli brać udziału z powodu urlopu) a kolejna grupa rozpoczynała naukę dopiero od września.

 

Psie przedszkole wita owczarka podhalańskiego Hrabinkę

Rok szkolny Hrabinka rozpoczęła od spotkania z Donatą, podczas którego zostały ocenione jej predyspozycje jako przyszłej uczennicy. Dodatkowo Donata pokazała nam jak m.in. wykonać matę węchową dla psa. Krótki artykuł z tego spotkania TUTAJ. Następnie nasz owczarek podhalański Hrabinka rozpoczęła rok szkolny w Akademii Dobry Pies, gdzie uczyła się socjalizacji z innymi psami (głównie wspólne spacery po lesie). W połowie kursu zdecydowaliśmy się zapisać Hrabinkę do Psiej Edukacji, w której rozpoczęła zajęcia po wakacjach. Z perspektywy kilku psich przedszkoli, które mieliśmy możliwość poznać (Bystra, mama Hrabinki też, jako szczeniaczek, chodziła do psich szkół), Psia Edukacja najbardziej nam się spodobała (poza Easy Dog ale tu akurat żaden z naszych owczarków podhalańskich nie brał udziału w zajęciach dla przedszkolaków, więc nie mamy porównania w kwestii psiego przedszkola).

 

Psie przedszkole Białołęka Warszawa – Psia Edukacja

12 zajęć w Psiej Edukacji odbywało się w sobotę i niedzielę, a każde spotkanie trwało ok. 1 godziny. Hrabinka, z racji na wiek, była już w klasie starszaków. Grupa była bardzo sympatyczna i kameralna (w sumie 4 pieski). Teren psiej szkoły jest duży, ogrodzony, można na nim zaparkować samochód. Dodatkowo ma „Strefę Szczeniaka” - wygrodzoną przestrzeń, w której jest „psia ścieżka” z różnymi powierzchniami do chodzenia i przeszkodami (oczywiście dla psa a nie człowieka ). Dzięki temu piesek uczy się, że oprócz znanego mu otoczenia w domu, jest inne, o różnej nawierzchni. Strefa Szczeniaka pełni funkcję psiego azylu dla pobudzonych czworonogów, izolując je, w razie konieczności, od reszty grupy (tylko na pierwszych zajęciach została w tym celu użyta, gdy psy dopiero się poznawały). Opiekę nad nami sprawowały zawsze min. 2 lub 3 przesympatyczne trenerki. W trakcie zajęć poznaliśmy podstawowe komendy: siad, waruj, uwaga (koncentracja na właścicielu), zostań, do mnie, równaj itp. Oprócz nauki komend, szczeniaki w psim przedszkolu poznawały różne przedmioty (rękaw, wózek dziecięcy, lalkę, pluszową zabawkę, bański mydlane…), postacie (np. wróżkę, osobę chodzącą o kulach), powierzchnie do chodzenia (kamyki, paletę, kostkę, deskę, cegłę,…) a nawet swoich właścicieli - czasem okazywało się, że dla któregoś szczeniaczka z psiego przedszkola ukochana Pańcia lub Pańcio w innej pozycji (np. leżącej) lub pod wielką płachtą to obcy człowiek i na wszelki wypadek trzeba poszczekać . Oprócz nauki był też czas na zabawę – psy spuszczone ze smyczy mogły bezpiecznie pobawić się w ganianego, pochodzić, powąchać, napić wody z rozstawionych miseczek. W połowie kursu było e-mailowe podsumowanie dotychczasowych zajęć, m.in.: omówienie komend, wskazanie kilku linków do najbardziej przydatnych psich akcesoriów, artykułów,… Poznawaliśmy też przedmioty pomocne w zabawie i wychowaniu szczeniaka np. różnej konstrukcji „pojemniki” na psie przysmaki (tzw. zabawki interaktywne dla psa) umożliwiające zajęcie ukochanego czworonoga pod okiem właściciela (wkładamy przysmak do pojemnika, pies ma za zadanie znaleźć/wyjąć i zjeść smaczka a Pańcio/Pańcia uzupełnić pojemnik – prawda że super zabawa? ) . Na koniec kursu każdy jego uczestnik zdawał egzamin otrzymując dyplom z oceną ukończenia szkoły. Hrabinka dostała ocenę 4+! Psia Edukacja bardzo nam się spodobała (w tym oczywiście naszemu owczarkowi podhalańskiemu Hrabince). Przemiłe Panie trenerki fachowo i z zaangażowaniem uczyły całą klasę psich starszaków materiału przewidzianego w tym roku szkolnym. Poza plusami Psia Edukacja miała też jeden minus – zbyt szybko skończył się rok szkolny!

 

Pasztet dla psa - przepis 

Na koniec naszych rozważań o psim przedszkolu, podajemy przepisy na psi pasztet wg. Akademii Dobry Pies (Hrabince bardzo smakował).

Przepis na paszteciki treningowe dla psa 1

 1. 2 puszki ryb w oleju,
 2. 2 jajka,
 3. 1i 1/3 szklanki mąki razowej żytniej (Akademia Dobry Pies używa jaglanej),
 4. 3/4 szklanki otrębów,
 5. opcjonalnie: mielony ostropest/mielony suszony czystek/spirulina/suszone warzywa lub owoce.

Składniki mieszać do otrzymania jednolitej masy, następnie rozwałkować na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Całość pokroić przed pieczeniem na małe kwadraciki, by po upieczeniu już tylko je rozłamać. Włożyć blachę do rozgrzanego piekarnika. Piec ok. 25-30 min w temperaturze 180oC.

Przepis na paszteciki treningowe dla psa 2

 1. 0,5 kg wątróbki (drobiowa/cielęca),
 2. 3-4 jajka,
 3. 1 szklanka pieczonej dyni (jak nie ma dyni, można użyć warzywa: 2 pietruszki i selera i wtedy nie dodawać banana),
 4. 2 ugotowane marchewki,
 5. dobrze dojrzały banan,
 6. opcjonalnie: mąka ziemniaczana jeśli konsystencja jest zbyt wodnista.

Wątróbkę, marchewkę, banan i dynię zmielić, wymieszać masę z resztą składników i przelewać do dużej blaszki, żeby pasztety był płaski, wtedy szybko wyschnie. Gdyby masa była zbyt płynna można podsypać mąką. Piec 30-40 min w temperaturze 180oC.

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
 1. pl
 2. en
 3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż, Aroniowa Dolina FCI