Z życia psa Bystrej żyjącego w domowej hodowli owczarka podhalańskiego Aroniowa Dolina FCI - rok 2020

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

+ 48 608 292 931

 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż
Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla

dpogorzelska@o2.pl

  1. pl
  2. en
  3. ru
 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla

COVID-19 

Tuż po naszym powrocie do Polski we Włoszech zaczęła się epidemia COVID-19 i … koniec z podróżami. Od marca 2020 utknęliśmy w domach, my codziennie jeździliśmy do biura, ale dzieciaki pozostały w domu na „zdalnych lekcjach”. W tej sytuacji najlepiej „wyszły” nasze owczarki podhalańskie, wreszcie ktoś z nimi zawsze był w domu! Dzieciaki dzięki spacerom z psami całkiem nie „zdziczały” on-line’owo a psy miały zapewniony stały dostęp do swoich człowieków .

Ukochane turnieje rycerskie wykruszały się stopniowo z naszego kalendarza wyjazdów…Bystra w wakacje pojechała z nami tylko na jedną imprezę historyczną. W dniach 23-26.07.2020 w Malborku odbył się Jarmark rzemiosła i obie nasze podhalanki oczywiście były z nami. Zrobiłem dla żartu drewnianą skrzyneczkę z napisem „pieski na serek zbierają w podzięce ogonkami machają”. Bystra ulokowała się w jej pobliżu, gotowa w każdej chwili dać się pogłaskać. Jak każdy właściciel owczarka podhalańskiego wie, praca podhalana polega głównie na stróżowaniu tj. leżeniu. Bystra stróżowała przy tej skrzyneczce (często z zamkniętymi oczami) a przy dźwięku wrzucanych monet machała ogonem, często nawet nie otwierając oczu .  Jak ktoś chciał ją pogłaskać, podnosiła łepek nadstawiając się do pieszczot. Momentami czułem się jak na Krupówkach – tylko zamiast białym niedźwiadkiem byłem średniowiecznym kupcem. Po południu podhalanki szły do pobliskiego sklepu spożywczego zrobić pożytek „z dziennego utargu”: kupić serek, jogurcik, jajeczko…Wszędzie robiły furorę a drugiego dnia były już znane obsłudze sklepu jako stałe klientki  .

 

Owczarek podhalański szczeniaki

W połowie czerwca Hrabina dostała swoją pierwszą cieczkę, a po 2 tygodniach również Bystra - o dwa miesiące wcześniej niż powinna. „Matka Natura” się pośpieszyła, ponoć w psim stadzie tak się zdarza, jak jedna sunia dostaje cieczkę to za chwilę również pozostałe. W pierwszych dniach lipca odwiedziliśmy z Bystrą przystojniaka ZAREMBKA z Winory i tak Bystra stała się psią mamą.

Sierpień 2020 był upalny i kolejne dwie imprezy historyczne po Malborku (Turniej Rycerski o skrzynię Wójta Gminy Dąbrówno oraz MOST Jagiełły - czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza) z uwagi na zaawansowaną ciążę Bystrej odbyły się już bez udziału podhalanek. Nie chcieliśmy męczyć Bystrej - chociaż jej wzrok ewidentnie mówił, że chce z nami jechać. Dlatego wszystkie wyjazdy maksymalnie skróciliśmy a dla towarzystwa zostawialiśmy jej Hrabinkę, któreś z naszych dzieci oraz siostrę żony z mężem i małym Franiem (5 lat). W dobie COVID-u relaks na działce jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pobyt w bloku, zwłaszcza dla 5-cio latka.

5 września 2020 r w Aroniowej Dolinie (FCI) na świat przyszły psiątka Bystrej i ZAREMBKA z Winory: Patton, Picasso, Potter, Piwonia, Petunia, Polana, Poezja i Proza. Przez pierwszy tydzień po porodzie Bystra niemal nie odstępowała swoich dzieci karmiąc, masując brzuszki, grzejąc, czyszcząc je…Po drugim tygodniu życia szczeniaczków pozwalała sobie na krótkie chwile relaksu w ogrodzie, czy przy naszych nogach w kuchni … wiadomo z jakiego powodu . „Intensywną” opiekę matczyną sprawowała do ok. 7 listopada, gdy rozjechały się wszystkie szczeniaczki. No, prawie wszystkie, ponieważ Piwonia została z nami na stałe a Petunia pojechała z przygodami do swojego Pańcia w styczniu 2021 (z przygodami, ponieważ nie dość, że COVID-19 to jeszcze zmiana zasad przekraczania granicy z Wielką Brytanią). A relację z tego ważnego okresu życia nie tylko dla Bystrej ale dla całej naszej rodziny można obejrzeć w zakładce Miot 2020  i na naszym kanale YouTube.

Boże Narodzenie i Nowy Rok spędzaliśmy w reżimie COVID-owym, tym bardziej doceniając towarzystwo naszych psich pociech!