owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem

OWCZAREK PODHALAŃSKI HODOWLA 2019

BYSTRA W OCZEKIWANIU NA SZCZENIAKI OWCZARKA PODHALAŃSKIEGO

Bystra „zaszła w ciążę” w grudniu 2018 r. (gdy „przyszły te optymalne 2 dni”, wzięliśmy z żoną urlop i z Bystrą pędem pojechaliśmy do wybranego Pana Młodego, na drugi koniec Polski – oczywiście można było bliżej, ale cóż… ułańska fantazja ). Było trochę śmiesznie - żartowałem, że pożyczę karetkę od znajomego lekarza z pogotowia. Początek ciąży niczym szczególnym się nie wyróżniał, nasza panna (no, mężatka) zachowywała się zwyczajnie, na spacerach radośnie bawiła się ze znajomymi czworonożnymi kolegami a z nami jak zawsze się wygłupiała. W 5 tygodniu na badaniu USG po raz pierwszy zobaczyliśmy szczeniaczki owczarka podhalańskiego - wyglądały niezwykle. Pod koniec ciąży Bystra zaczęła, jak to kobieta, zmieniać upodobania: raz miała apetyt, kiedy indziej nic nie chciała jeść (wtedy moja wyobraźnia mocno pracowała: zdrowa tylko nie je, czy na coś zachorowała a jeśli tak czy już jechać do weta czy poczekać jeszcze troszkę?). Chociaż w dużym pokoju mieliśmy przygotowany kojec dla szczeniaczków owczarka podhalańskiego i zdezynfekowaną „salę porodową”, Bystra stwierdziła, że jako mama, zna się na tym lepiej. Znalazła miejsce w ogrodzie, w lasku, gdzie z uporem kopała norkę dla przyszłego potomstwa (przez całe dotychczasowe życie nie przekopywała ogrodu). Co zakopaliśmy norkę zasłaniając gałęziami, to ją odkopała i utatłana w ziemi z pięknym uśmiechem przychodziła nam zakomunikować, że już ma porodówkę dla podhalanów. Gdy przyszły dni, w których powinna urodzić, siedzieliśmy „jak na szpilkach”. Nic się nie wydarzyło do 4 dnia, więc z córką i Bystrą pojechałem do naszego weta o anielskiej cierpliwości (jako przyszły dziadek byłem zdecydowanie bardziej przejęty sytuacją niż moja żona i czasem wystawiałem Jego cierpliwość na próbę). W drodze do weta (Bystra podhalanka siedziała w bagażniku) usłyszałem córkę: „tatusiu, z tyłu coś piszczy…”. W tym momencie zdałem sobie sprawę, że Bystra zaczęła w bagażniku rodzić a ja stoję na zamkniętym przejeździe kolejowym i nie mam jej jak pomóc (nie mogę nigdzie zjechać a do weta jeszcze jakieś 15 minut drogi). Pewnie bym dostał zawału gdyby nie to, że kardiolodzy z Anina bardzo sprawnie i dobrze mnie ostatnio zmodernizowali. I tak jeden szczeniaczek owczarka podhalańskiego urodził się w samochodzie, drugi u weta, trzeci w drodze powrotnej w samochodzie a reszta już w domu (w mojej porodówce, nie norce Bystrej ). Może dlatego nasze szczeniaczki owczarka podhalańskiego bardzo dobrze znoszą nawet dłuższą jazdę samochodem? Poród trwał ok. 12 godzin i zakończył się pełnym sukcesem.

BYSTRA PODHALANKA W OKRESIE MACIERZYŃSTWA

Odchowanie szczeniaczków podhalana to ciężka praca, która skonsumowała większość mojego urlopu wypoczynkowego na 2019 r. (wypocząłem, że hej! ). W początkowym okresie życia szczeniaczki owczarka podhalańskiego karmi się co 4 godziny: wpierw karmi Bystra (pilnuję, żeby każde maleństwo dostało cycka, przy czym ilość cycków jest ograniczona a każdy z maluchów chce jeść), następnie karmię ja (nie, nie ze swoich cycków, tylko z butelki). Maluchy mają apetyt a Bystra nie nadąża z produkcją mleka (to jest normalne u suk przy takiej ilości szczeniaczków). Cała „operacja” zajmuje ok. 1,5h. Teraz mam 2,5h wolnego do następnego karmienia (można się nieźle wyspać ). I tak 24h na dobę. A dób w tygodniu jest 7. A tygodni jest… A gdy czasem pomaga w karmieniu żona (ktoś musi przecież pracować na utrzymanie rodziny ) to cała procedura zajmuje tylko ok. 1h. Bystra ma dobrze, jak nakarmi szczeniaczki to idzie się zregenerować. Macierzyństwo Bystra znosi bardzo dzielnie, po pierwszych 3 dniach kryzysu (nie mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości) bardzo dobrze opiekuje się szczeniaczkami owczarka podhalańskiego. Gdy podhalany trochę podrosły, zaczęła je wychowywać, głównie poprzez wspólną zabawę (czasem, gdy trochę między sobą za bardzo „dokazują”, daje wychowawczego „klapsa”). Po przejściu szczeniaczków owczarka podhalańskiego na suchą karmę Bystra stwierdziła, że jej karma jest „fe” a maluszków jest super. I tak zaczęła jeść z ich misek (szczeniaczki i Bystra oczywiście karmę mają tą samą, ale „cudze” dla Bystrej smakuje lepiej ). Gdy przychodzą różne osoby, Bystra doprowadza je dumnie do swoich szczeniaczków owczarka podhalańskiego a następnie kładzie się obok obserwując jak nowi przybysze zachwycają się małymi podhalanami a zgraja owczarków podhalańskich radośnie merdając ogonkami przychodzi do nowych nieznajomych. Pomimo tego, że nasza Podhalanka w trakcie macierzyństwa mocno schudła, jest bardzo radosna (odnosimy wrażenie, że nawet bardziej niż przed porodem – ma teraz maluchy i do opieki i do towarzystwa). A gdy zabraliśmy ją na turniej rycerski w Czersku była przeszczęśliwa, tym bardziej, że spotkała „starych znajomych” z Grunwaldu. Przez cały okres ciąży i macierzyństwa Bystra miała zapewnioną opiekę nie tylko naszą lecz także naszego weta P. Rafała Nojszewskiego z REPROVET, który jest niezwykłym profesjonalistą od psich porodów.

OWCZAREK PODHALAŃSKI BYSTRA JAKO MAMA HRABINKI

Bystra jest czułą i opiekuńcza mamą, czasami jednak jest zmęczona Hrabinką, gdy ta domaga się zabawy a Bystra, jak to starsza matrona, jest zmęczona opieką nad dorastającym dzieckiem i ma już dosyć. W takich przypadkach da córce, delikatnie lecz wyraźnie odczuć, że nie ma ochoty na dalszą zabawę. Hrabinka wtedy oddaje się innym zainteresowaniom: pobiega z patyczkiem, motylkiem, ptaszkiem… Bystra nauczyła Hrabinkę pukać do domu gdy chce wejść lub wyjść. Po odchowaniu szczeniaczków Bystra zrobiła się stateczna damą, domatorką i jeszcze bardziej zapragnęła naszej miłości – pieszczot, przytulania, miziania. Czasami, gdy nasze owczarki podhalańskie są z nami w domu, Bystra ma ochotę mieć nas na wyłączność. Idzie wtedy do drzwi wyjściowych, puka udając, że chce wyjść na dwór a Hrabinka zrywa się razem z nią w oczekiwaniu na wspólną zabawę na zewnątrz. Gdy otworzymy drzwi, Hrabinka wybiega i nie chce już wrócić. Bystra natomiast cofa się w głąb domu, podchodzi do któregoś z nas, tryka pyszczkiem i czeka na mizianko 

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta