owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego – z naszej perspektywy

Saszetka dla psa - nerka dla psa

Niby sprawa banalna, służy do noszenia różnych drobiazgów i przysmaków dla psa. Większość nerek jest zazwyczaj jedno-dwu komorowa. Szukaliśmy długo z kilkoma przegrodami, żeby włożyć oddzielnie do nich różne akcesoria dla psa – łatwiej je potem znaleźć. Tania saszetka dla psa szybko nam się popsuła i stanęliśmy przed koniecznością kupna czegoś nowego. Porządnie wyglądające nerki były dość drogie, dlatego zdecydowaliśmy się kupić markową saszetkę dla psa w sklepie wspinaczkowym z 3 komorami, która była znacznie tańsza od tych dedykowanych dla psa. Może pomieścić przysmaki, worki na odchody, kleszczołapki, scyzoryk, itp. akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego. Do pasa biodrowego nerki przyszyliśmy metalowe kółko, do którego karabińczykiem przyczepiamy składaną gumową miskę dla psa na wodę. Saszetka jest wytrzymała, łatwo się pierze, doskonale nosi i służy nam od lat.

Gadżety dla psa

W podróże z psem zawsze zabieramy nerkę dla psa. Kilka komór ułatwia rozmieszczenie różnych rzeczy dzięki czemu znacznie łatwiej je znaleźć. Sztywne uszko do otwarcia suwaka ułatwia otwarcie/zamknięcie komory nawet w rękawiczkach.

Smycz dla psa - linka dla psa

Używamy dwóch rodzajów. „Krótkiej” z materiału 3 metrowej, regulowanej z możliwością skrócenia do 1,5 metra (ją woli żona) oraz długiej 10 metrowej wykonanej z plecionej poliestrowej taśmy pokrytej sztucznym tworzywem (tą woli mąż).

Długą linkę dla psa kupiliśmy kiedyś w Dog&More i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni (mamy ich kilka, wolimy węższą szer. ok. 12 mm). Łatwo się czyści a w ręku zwiniętą nawet całą - wygodnie się trzyma. Dzięki niej owczarek podhalański ma dużą swobodę ruchu a my nad nim pełną kontrolę (niezastąpiona gdy któraś z podhalanek ma cieczkę). W miejscach bezpiecznych puszczamy psa z linką luzem – nie zaczepia się ona o nic a w razie nagłej potrzeby znacznie łatwiej złapać psa (ponieważ linka swobodnie za nim się ciągnie – nie ma rączki na końcu!). Linka jest bardzo wytrzymała, nie niszczy się. Przeżyła skutecznie "bliskie spotkanie" z psem naszych sąsiadów, który jako podrastający szczeniak potraktował ją w roli gryzaka. Sztuczne tworzywo w kilku miejscach zostało przegryzione, ale rdzeń linki nie uległ żadnym uszkodzeniom. Co więcej, przegryzione tworzywo ciągnąc się po ziemi nie ulega dalszym zniszczeniom. Zaletą tego typu linki jest również to, że zajmuje ona niewiele miejsca np. w plecaku i jest lekka, co jest istotne w podróży z psem. Jeżeli puszczamy wszystkie sunie luzem, nie zakładamy im linek ponieważ przydeptują je nawzajem.

Smycz z materiału dla psa (sprawdza nam się marki Jagul) zaopatrzona na krańcach w wytrzymałe karabinki i metalowe kółka w różnych odstępach na całej długości, pozwala regulować jej rozmiar oraz ewentualnie przyczepić psa gdy musimy go na chwilę zostawić wchodząc np. do sklepu. Dobrze się pierze w ręku a metalowe elementy nie rdzewieją.

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Linka nie przeszkadza Bystrej w żaden sposób w zabawie a nam umożliwia znacznie lepszą kontrolę nad psem.

Gadżety dla psa

Regulowana długa smycz dla psa umożliwia wygodną regulację przestrzeni dostępnej dla psów w zależności od otoczenia.

Szelki dla psa typu guard- bezuciskowe

Na jednej z wystaw psów rasowych kupiliśmy tanie szelki dla psa. Niestety, sprawdziło się przysłowie: tanie kupisz psom wyrzucisz. Po pewnym czasie zaczęły obcierać naszego owczarka podhalańskiego. Kupiliśmy więc w sprawdzonym miejscu Dog&More bezuciskowe szelki dla psa marki Haqihana w rozmiarze L. Na początku mieliśmy pewne obawy, czy nie są za delikatnej konstrukcji (w porównaniu do poprzednich) ale szybko okazało się, że są porządne, wytrzymałe, z dobrą regulacją i łatwo się piorą. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni a co najważniejsze, nie obcierają psa, nie deformują stawów i można je założyć bez konieczności podnoszenia łapy suni. Kolejne szelki kupowaliśmy już u polskiego producenta Jagul - są niemal tak dobre jak te z Dog&More i znacznie tańsze.

A odnośnie sposobu połączenia psa ze smyczą – są generalnie dwie szkoły, falenicka i otwocka Gadżety dla psaJedni uważają, że tylko obroża, drudzy, że tylko szelki. Obroża ma dla nas tą wadę, że owczarek podhalański może łatwo z niej się oswobodzić. Szelki dają prawie gwarancję, że podhalan z nich się nie uwolni (choć nasza Piwonia raz z nich się oswobodziła jak kota zobaczyła i pobiegać z nim chciała Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego). Wybraliśmy szelki typu guard (nie deformują klatki piersiowej) ale każdy niech używa to, do czego jest przekonany (nie zamierzamy wdawać się w polemikę co jest lepsze).

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - szelki typu GUARD.

Gadżety dla psa

Przydatne gadżety dla psa - szelki bezuciskowe.

Jakie gadżety dla psa? - miska dla psa!

Miska ze stali szlachetnej zwężająca się ku górze jest, naszym zdaniem, najbardziej praktyczna dla psa i jego właściciela (jeżeli nie mamy małego szczeniaczka, lepiej od razu kupić jak największą, maluszki owczarka podhalańskiego szybko rosną). Mamy kilka takich misek – w jednych podajemy jedzenie (głównie suche, czasem mokre i inne psie przysmaki), w innych trzymamy stale wodę do picia w domu (w ogrodzie wodę podajemy w większych naczyniach ponieważ psy, zwłaszcza latem, dużo piją). Taka miska jest bardzo higieniczna, łatwo się myje, jest stabilna (nie wywraca się), zajmuje mało miejsca (ponieważ daje się piętrować – jedna wchodzi w drugą) a dzięki gumowemu otokowi nie przesuwa się po podłodze lub przesuwa minimalnie. Ma tylko jedną wadę. Gumowy otok po upływie ok. roku parcieje i rozpada się (gdy miska stoi na zewnątrz – szybciej, gdy jest w domu – wolniej). Zostajemy wtedy z dobrą miską jeżdżącą jak krążek hokejowy po podłożu (chyba, że położymy ją na trawie, wtedy gumowy otok jest zbędny Gadżety dla psa). Długo zastanawialiśmy się, jak przywrócić misce „drugą młodość” (mieliśmy kilka, w których guma od dawna sparciała). Postanowiliśmy „podkleić je” (rant i środek - od spodu, po całym obwodzie) klejem uszczelniającym Sikaflex-11 FC+ (doskonale sprawdził nam się do klejenia płytek na wykuszu w domu i jego uszczelnieniu). Po kilku latach korzystania przez psy z podklejonych misek możemy stwierdzić, że nasz gumowy otok nie zużywa się zauważalnie (jest znacznie bardziej wytrzymały od oryginalnej gumy) a miski mają dobrą przyczepność do podłoża płytek).

Innym rodzajem miski, również ze stali szlachetnej, jest miska z regulowaną wysokością. Chociaż niektórzy uważają, że jedzenie z podwyższenia może powodować skręt żołądka psa, nie zauważyliśmy tego. Mamy kilka takich misek (marki Rotho) i wydaje się nam, że psy wolą z nich pić wodę niż z innych, niższych. Wadą tych misek jest to, że mają chwiejne i cienkie nóżki, które się łatwo składają i de facto regulowanie wysokości jest mocno ograniczone. Dlatego miska ta faktycznie nie jest dużo wyższa od wyżej wymienionych (ponieważ nóżki są całkowicie schowane).

Na podróże z psem zabieramy dwie składane gumowe miski z karabinkiem umożliwiającym ich łatwe przyczepienie do różnych przedmiotów. Z misek tych psy piją wodę (miska bardzo łatwo się składa i rozkłada, zajmuje mało miejsca i jest lekka).

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Akcesoria dla psa - miska dla psa ze stali szlachetnej.

Gadżety dla psa

"Druga młodość" miski dla psa.

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - składana miska idealna na psie wędrówki.

Gadżety dla psa

Podhalanki wolą pic wodę z miski Rotho.

Jaki wkręt do palowania psa?

Po co palować psa? Nasze psy nie są kojcowane, biegają luzem po ogrodzie i kiedy chcą to wchodzą do domu (mają swobodny wstęp na parter) a kiedy chcą wychodzą na zewnątrz (nawet nauczyły się pukać do domu Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego). Podczas spaceru są uczepione do smyczy lub linki albo biegają luzem. Zdarzają się jednak sytuacje, podczas naszych podróży, że musimy uczepić nasze pieszczochy do czegoś na stałe. Najczęściej ma to miejsce podczas wakacji z psem np. reko-wyjazdów, gdy jesteśmy rozbici na łące - przyczepiamy podhalany obok namiotu tak, by miały cień a my nad nimi zapewnioną kontrolę (oczywiście podczas dnia zapewniamy im spacer). Owczarek podhalański jest spokojnym i przyjacielskim psem, ale ma instynkt terytorialny i podczas wakacji namiot jest dla niego domem, którego potrafi bronić gdy ktoś, w jego ocenie, stanowi dla "domu" zagrożenie (sytuacje bardzo incydentalne) lub zamierza np. rozdzielić walczących rycerzy (w tym celuje pokojowo usposobiona Bystra, zawsze chce doprowadzić do zgody pomiędzy walczącymi stronami). Jeżeli nie ma drzewa, kraty itp. rzeczy umożliwiającej uczepienie psa, korzystamy z metalowego, kutego wkrętu do palowania psa. Mamy ich 4 szt. o dł. 74 cm. i 86 cm – to bardzo przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego. Zostały wykonane przez kowala artystę p. Marcina Przewoźnego Hammerhand Blacksmith w całkiem przystępnej cenie (specjalnie na naszą prośbę, normalnie wykonuje piękne i użyteczne grille, noże i inne cuda). Wkręty sprawdzają nam się bardzo dobrze – dzięki specjalnej budowie łatwo można je wbić młotkiem (jeżeli ziemia jest mocno kamienista może być problem, dlatego lepiej zaopatrzyć się też w krótszy wkręt) i łatwo wyciągnąć go z ziemi. Co prawda nie mają obrotowego karabinka ale smycz na nich się nie oplątuje. Nie jest to wersja turystyczna wkrętu do palowania psa (wozimy je samochodem), ale ogólnie dostępne na rynku, w kształcie świdra, całkowicie nam się nie sprawdziły – są za krótkie i wykonane ze słabej jakości materiału, łatwo gną się i wychodzą z ziemi pod wpływem ciężaru owczarka podhalańskiego. Natomiast wkręty do palowania psa produkcji p. Marcina bardzo dobrze nam się sprawdzają, a korzystaliśmy z nich już podczas wielu wyjazdów testując na różnej glebie (kamienista, piaszczysta, normalna). To naprawdę bardzo przydatne gadżety dla psa Gadżety dla psa.

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Wkręt do palowania psa.

Gadżety dla psa

Ucho wkrętu do palowania psa.

Rampa samochodowa dla psa

Do naszego samochodu (de facto mały bus) owczarki podhalańskie wchodzą bardzo chętnie i łatwo z niego wychodzą. Natomiast gdy są zmęczone (spacerem) może pojawić się kłopot z wejściem (problem ten dotyczy czasem statecznej Bystrej). Dlatego kupiliśmy rozkładaną rampę dla psa do samochodu, zajmującą niewiele miejsca w pojeździe, która ułatwia wchodzenie i schodzenie owczarkom podhalańskim do i z bagażnika. Rampa przydaje się też wyśmienicie wtedy, gdy owczarek podhalański jest z jakiś powodów osłabiony (np. po porodzie), lub młodziutki (chroni jego stawy w okresie wzrostu przed nadmiernym obciążeniem). Dodatkowo rampa samochodowa dla psa zabezpiecza gumowe uszczelki auta przed uszkodzeniem psimi pazurkami. Należy zwrócić tylko uwagę na maks. dopuszczalne obciążenie rampy (żeby było dostosowane do wagi dorosłego psa), dobre antypoślizgowe podłoże i jak najmniejsze jej rozmiary po złożeniu.

Gadżety dla psa

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - rampa samochodowa

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Rampa samochodowa dla psa

Jaka szczotka dla psa owczarka podhalańskiego?

Owczarki podhalańskie wyczesujemy raz na tydzień lub co dwa tygodnie (w zależności od typu sierści, każda sunia ma troszkę inną) a czasem dwa razy w tygodniu – jednym słowem w zależności od potrzeb Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego. Sierść najczęściej filcuje się pod uszami, na kryzie i portkach. Wyczesaną sierść można np. zebrać, zgręplować, uprząść i zrobić np. ciepłe skarpetki czy też sweter. Można też ją zawiesić na drzewie żeby ptaszki miały materiał na budowę gniazda. Albo wymyślić cos innego Gadżety dla psa.

Nam sprawdza się:

Furminator dla psów dużych ras – wyczesuje podszerstek i nadmierną ilość włosów zmniejszając jej wypadanie. Likwiduje sfilcowaną sierść i zapobiega jej filcowaniu.

Obrotowe zgrzebło dwurzędowe – jest znacznie delikatniejsze od furminatora, łatwo i bez szarpania usuwa podszerstek, bród itp., umożliwia rozczesanie sfilcowanego włosia. Idealne do czesania delikatnych części psa (np. podbrzusze).

Metalowy grzebień dla psa o mieszanym rozstawie zębów – ma podobne zastosowanie co furminator czy zgrzebło, ale jest lżejszy, dokładniej i delikatniej wyczesuje sierść psa np. pod uszami. Stosujemy go zazwyczaj po użyciu furminatora lub zgrzebła.

Owalna szczotka tzw. pudlówka – bardzo lekka, ma długie szpilki a miękka poduszka sprawia, że doskonale dopasowuje się do budowy psa. Powoduje puszenie i podnoszenie sierści. Jednym słowem „upiększa” włosy. Jeżeli stosujemy ją, to na sam koniec psiego SPA (rzadko używamy).

Powyższe szczotki są wytrzymałe i służą nam od wielu lat.

Gadżety dla psa

Furminator dla psów dużych ras

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Zgrzebło - przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Gadżety dla psa

Metalowy grzebień - gadżety dla psa

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Pudlówka - szczotka dla psa

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - kleszczołapki

Kleszcze występują u nas cały rok, nawet zimą. Próbowaliśmy różnymi „specyfikami” zabezpieczać podhalany, jednakże sprawdziły nam się tylko tabletki (np. Simparica, Bravecto). Po spacerze „przeczesujemy” ręką sierść psa szukając kleszczy (na białej sierści łatwo je widać) a gdy je znajdziemy – usuwamy. Czasami jednak kleszcz się wbije w skórę psa i w takim przypadku kleszczołapki są idealnym rozwiązaniem do jego usunięcia (zazwyczaj używamy tych w większym rozmiarze).

Gadżety dla psa

Kleszczołapki - przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Szampon dla psa

Owczarki podhalańskie myjemy rzadko, kilka razy w roku, ponieważ mają samoczyszczącą się sierść. Gdy się zabrudzą, wyschną i brud zazwyczaj sam wykruszy się z psa. Jeżeli to nie pomoże, wystarczy wyczesać dokładnie sierść. Czasem trzeba jednak wykąpać owczarka podhalańskiego gdy pies jest już szary lub zażyje „psich perfum” (np. kupa sarny). W takim przypadku kąpiemy go w letniej wodzie. Używamy szamponu do sierści białej. Po umyciu podhalana i dokładnym spłukaniu dajemy psu się wytrzepać, wycieramy go ręcznikiem i pozwalamy wyschnąć. Po wysuszeniu dokładnie wyczesujemy, ponieważ sierść po kąpieli bardziej wypada i ma tendencję do filcowania. Ciekawostką jest to, że zmoczony podhalan „ginie w oczach” – puszysta dotąd sierść „znika” i nagle pojawia się psia „chudzinka”.

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Szampon dla psa o białej sierści. Opakowanie "zastępcze" to nie jest lokowanie produktu Gadżety dla psa, Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego

Psia poducha/dry bed

Nasze owczarki podhalańskie, co do zasady, leżą na samej podłodze/ziemi/trawie/płytkach/na ganku itp. Nie lubią, żeby było coś miękkiego pod nimi (chyba, że jest to kanapa lub łóżko, o to co innego, tym bardziej, że mają zakaz leżenia na nich – ale zakazany owoc smakuje najlepiej Gadżety dla psa). Odkąd jednak kupiliśmy im poduchy i nauczyliśmy komendy „poducha” (dostają wtedy jakiegoś smaczka), polubiły także leżenie na poduchach. Każda ma swoją – jest to jej „psia buda” Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego. Zamiast poduchy można kupić dry bed – ponieważ jest gumowany, nie przesuwa się aż tak bardzo po podłodze. Pranie psiej poduchy może być trochę kłopotliwe (pierzemy w pralce) ze względu na jej wielkość, poza tym w trakcie prania może ulec przerwaniu. Dry bed natomiast łatwiej uprać w pralce i nie przedrze się.

Gadżety dla psa - psia poducha

Psia poducha

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - dry bed

Dry bed dla psa

Kaganiec

Tylko rasy agresywne muszą chodzić w kagańcu. Ponieważ owczarki podhalańskie nie są agresywną rasą (odpowiednio wychowywane są bardzo przyjacielskie), nie wymagają chodzenia w nim. W pewnych jednak okolicznościach podhalan musi mieć kaganiec (np. w środkach komunikacji miejskiej, w pociągu, gdy prawo lokalne tego wymaga). Posiadamy kantar - uczy rozbrykanego psa chodzenia przy nodze. Mamy też kaganiec weterynaryjny (incydentalnie może okazać się, że jest potrzebny).

Gadżety dla psa - kantar

Kantar

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego - kaganiec weterynaryjny

Kaganiec weterynaryjny

Płyn do czyszczenia uszu psa

Uszy psu trzeba czyścic regularnie, usuwając wydzielinę i zabrudzenia tak, żeby nie wdało się np. zapalenie ucha a samo ucho było czyste. Proces ten najlepiej zacząć już od wieku szczenięcego, przyzwyczajając pieska do dotykania jego uszu. Dostępne są różne preparaty na rynku, my używamy płynu i jednorazowej szmatki/gazika delikatnie czyszcząc ucho od środka. Częstotliwość czyszczenia zależy od indywidualnych potrzeb psa, jednak zalecamy czyszczenie przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Przykładowy płyn do czyszczenia uszu psa

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Przydatne akcesoria dla psa owczarka podhalańskiego