owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
Czy behawiorysta dla psa czy trener dla psa - celem jest pozytywne szkolenie psa, certyfikowany trener psa EASY DOG mazowieckie w hodowli psa owczarek podhalański Aroniowa Dolina FCI, trener dla psa owczarek podhalański, jak zrobić matę węchową dla psa
06 września 2019

Trener dla psa – owczarek podhalański

Donata psi trener i owczarek podhalański 

Odwiedziła nas znajoma – Donata, prowadząca szkołę dla psów EASY DOG. Jest niezwykłą osobą z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, ma Hopla (przez duże „H”), na punkcie psów. Zazwyczaj z tego typu osobą najlepiej komunikuje się lekarz określonej specjalności, bowiem przeciętny Kowalski nie jest w stanie się z nią porozumieć. Donata tymczasem jest nieszablonowa. Nie dość, że ma olbrzymią wiedzę o psach i miłość do nich, to o swojej psiej pasji potrafi rozmawiać z każdym Kowalskim w sposób bardzo przystępny i zrozumiały nawet przez dziecko. I to bardzo ciekawie. Co więcej, potrafi rozmawiać nie tylko o psach!

Po drugie, jest psią czarodziejką a Harry Potter by mógł się niejednego od niej nauczyć. Ot, pierwszy lepszy przykład. Hrabina jest uroczym owczarkiem podhalańskim ale wrażliwym. Nowe osoby woli obszczekać i trzymać się wobec nich z dystansem, nawet jak je zna mama Bystra. Jak Hrabinka troszeczkę pozna nową osobę, akceptuje ją i daje się pogłaskać. Tylko dla Donaty Hrabina zrobiła wyjątek: Donata zadzwoniła do furtki, przybiegła Bystra się przywitać (dla Bystrej Donata to „stara” znajoma). Natomiast Hrabina, zamiast zawarczeć (dla niej Donata to nowa osoba), spokojnie podeszła do furtki, a po wejściu Donaty na podwórko nadstawiła się spokojnie do głaskania, jakby byli starymi, dobrymi znajomymi. Oczom swoim nie wierzyłem! Nie skakała, nawet nie warknęła, nie wykazała żadnej rezerwy w psim zachowaniu – ot tak zwyczajnie podeszła do Donaty jak do dobrej kumpelki.

 

Pies owczarek podhalański Hrabina w oczach trenera.

Z Hrabinką nie mamy większych problemów. Spotkaliśmy się z Donatą, ponieważ po pierwsze bardzo dawno się nie widzieliśmy (niestety mieszkamy daleko od siebie) a po drugie chcieliśmy, żeby powiedziała co myśli o Hrabince (oprócz psiego „przeglądu” weterynaryjnego dobrze jest przeprowadzić behawiorystyczny przegląd psa owczarka podhalańskiego ). I ewentualnie żeby pomogła nam ją oduczyć skakania (Hrabina z radości skacze jak żabka, co nie jest zawsze bezpieczne dla ubrania - zwłaszcza jak się wychodzi do pracy). Teoretycznie wiemy jak oduczyć takiego zachowania owczarka podhalańskiego, ale jakoś naszego kochanego psiaka nam się nie udaje. Donata co prawda ma dyplom psiego trenera a nie behawiorysty, lecz naszym zdaniem jej wiedza znacznie wykracza poza „zwykłe trenerstwo”. Najpierw poszliśmy na spacer na pobliskie łąki z samą Hrabiną. Donata była pozytywnie zdziwiona, jak Hrabina ładnie potrafi chodzić na smyczce – nie szarpie i nie ciągnie. Następnie poszliśmy na spacer całą psią ferajną na te same łąki. Owczarek podhalański Bystra wobec Donaty zachowywała się tak, jakby ostatnio wczoraj (a nie 2 lata temu) się widzieli. Przychodziła na mizianko, pokazywała podwozie, chciała się pobawić w ganianego…Hrabinka tymczasem nie narzucała się. Potrafiła przyjść na mizianko do Donaty, pochodzić własnymi ścieżkami, poleżeć, poobserwować żyjątka na łące…. Po powrocie do domu Donata stwierdziła, że Hrabina jest bardzo ładnym, pogodnym owczarkiem podhalańskim, o zrównoważonym charakterze i nie ma, jak na ten psi wiek, braków w socjalizacji. A skakania Hrabinki oduczamy prawidłowo, tylko musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Donata pokazała nam też, jak tanio i pomysłowo możemy zabawić naszego psa.

 

Mata węchowa dla owczarka podhalańskiego i każdego innego psa.

Jeżeli chcemy zająć naszego psa na kilka-kilkanaście minut, możemy zrobić mu matę węchową. Potrzebna jest gumowa wycieraczka (najlepiej „kratownica”) i paski materiału długości 40-60 cm (preferowane z polaru ponieważ sprawiają wrażenie „puszystości”). Paski przewiązujemy na supeł w połowie przez wycieraczkę tak, żeby ich końcówki swobodnie przewieszały się po jednej jej stronie. Gdy całą wycieraczkę przewiążemy w ten sposób, mata węchowa dla psa jest gotowa. W macie, pomiędzy paskami materiału, możemy ukryć psie przysmaki (w zależności od upodobań głębiej lub płyciej) i mamy zajęcie dla naszego psiego pupila - taka mata jest super nie tylko dla owczarka podhalańskiego. Działanie maty węchowej dla psa można zobaczyć TUTAJ na naszym kanale w YouTube.

 

Węchowy tor przeszkód dla psa owczarka podhalańskiego.

Z owczarkiem podhalańskim możemy pobawić się również wykorzystując różne pudełka z zamknięciem (np. po maśle, serku itp.). W wieczku każdego pudełka robimy jedną dziurkę i tylko do jednego pojemniczka wkładamy coś co pachnie pysznościowo dla psa (parówka, smaczek itp.). Takie pudełka rozstawiamy dowolnie w domu czy w ogrodzie, wołamy owczarka podhalańskiego i patrzymy jak wytęża psi węch. Gdy znajdzie pojemnik z przysmakiem, natychmiast dajemy mu w nagrodę inny przysmak (ten w pudełku zostawiamy) gratulując prawidłowego wyboru. Następnie „tasujemy karty” (pudełka) i zaczynamy zabawę od nowa 

 

Pożegnanie Donaty – trenera psa.

I tak w sposób niezauważalny, nasze ponad dwugodzinne spotkanie z Donatą upłynęło jak mgnienie oka. Donata bardzo ciekawie opowiada o zachowaniu psa i relacjach pies-człowiek. I zawsze bardzo dużo i ciekawie mówi tak, że można ugruntować/przypomnieć sobie różne kwestie z tym związane (nie ma sytuacji, że występuje dłuższa cisza lub nieciekawy monolog). Nawet oczywiste oczywistości w przekazie Donaty brzmią bajkowo i niezwykle zajmująco. Spędziliśmy bardzo miło czas i nauczyliśmy się jak wykonać samodzielnie matę zapachową dla owczarka podhalańskiego i węchowy tor przeszkód. A jak czas pozwoli to z naszą podhalańską rodziną w przyszłości wybierzemy się na spacerek z Donatą i jej psami (tym razem na jej terenie). Szkoda tylko, że Donata mieszka tak daleko i nie prowadzi teraz psiego przedszkola.

 

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta  na sprzedaż, Aroniowa Dolina FCI