RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

+ 48 608 292 931

 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż
Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla

dpogorzelska@o2.pl

  1. pl
  2. en
  3. ru
 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla

Ucho wkrętu do palowania psa

Wakacje z psem

Wkręt do palowania psa

Wkręt do palowania psa

Jaki wkręt do palowania psa?

Po co palować psa? Nasze psy nie są kojcowane, biegają luzem po ogrodzie i kiedy chcą to wchodzą do domu (mają swobodny wstęp na parter) a kiedy chcą wychodzą na zewnątrz. Podczas spaceru są uczepione do smyczy lub linki. Zdążają się jednak sytuacje, podczas naszych podróży, że musimy uczepić nasze pieszczochy do czegoś na stałe. Najczęściej ma to miejsce podczas wakacji z psem np. reko-wyjazdów, gdy przyczepiamy podhalany obok namiotu tak, by miały cień a my nad nimi zapewnioną kontrolę (oczywiście podczas dnia zapewniamy im spacer). Owczarek podhalański jest spokojnym i przyjacielskim psem, ale ma instynkt terytorialny i podczas wakacji namiot jest dla niego domem, którego potrafi bronić gdy ktoś, w jego ocenie, stanowi zagrożenie (sytuacje bardzo incydentalne). Jeżeli nie ma drzewa, kraty itp. rzeczy umożliwiającej uczepienie psa, korzystamy z metalowego, kutego wkrętu do palowania psa. Mamy ich 4 szt. o dł. 74 cm. i 86 cm. Zostały wykonane przez kowala artystę p. Marcina Przewoźnego Hammerhand Blacksmith w całkiem przystępnej cenie (specjalnie na naszą prośbę, normalnie wykonuje piękne i użyteczne grille, noże i inne cuda). Wkręty sprawdzają nam się bardzo dobrze – dzięki specjalnej budowie łatwo można je wbić młotkiem (jeżeli ziemia jest mocno kamienista może być problem, dlatego rozważamy kupno też krótszej ich wersji) i łatwo wyciągnąć z ziemi. Co prawda nie mają obrotowego karabinka ale smycz na nich się nie oplątuje. Nie jest to wersja turystyczna wkrętu do palowania psa (wozimy je samochodem), ale ogólnie dostępne na rynku, w kształcie świdra, całkowicie nam się nie sprawdziły – są za krótkie i wykonane ze złej jakości materiału, łatwo gną się i wychodzą z ziemi pod wpływem ciężaru owczarka podhalańskiego. Natomiast wkręty do palowania psa produkcji p. Marcina bardzo dobrze nam się sprawdzają, a korzystaliśmy z nich już podczas kilku wyjazdów testując na różnej glebie (kamienista, piaszczysta, normalna).

"Druga młodość" miski dla psa.
Owczarkek podhalański miska dla psa
Miska dla psa ze stali szlachetnej.
Hodowla owczarka podhalańskiego miska dla psa

Miska dla psa

Miska ze stali szlachetnej zwężająca się ku górze jest, naszym zdaniem, najbardziej praktyczna dla psa (jeżeli nie mamy małego szczeniaczka, lepiej od razu kupić jak największą, maluszki owczarka podhalańskiego szybko rosną). Mamy kilka takich misek – w jednych podajemy jedzenie (głównie suche, czasem mokre i inne psie przysmaki), w innych trzymamy stale wodę do picia w domu (w ogrodzie wodę podajemy w większych naczyniach ponieważ psy, zwłaszcza latem, dużo piją). Taka miska jest bardzo higieniczna, łatwo się myje, jest stabilna (nie wywraca się) a dzięki gumowemu otokowi nie przesuwa się po podłodze lub przesuwa minimalnie. Ma tylko jedną wadę. Gumowy otok po upływie ok. roku parcieje i rozpada się (gdy miska stoi na zewnątrz – szybciej, gdy jest w domu – wolniej). Zostajemy wtedy z dobrą miską jeżdżącą jak krążek hokejowy po podłożu (chyba, że położymy ją na trawę, wtedy gumowy otok jest zbędny ). Długo zastanawialiśmy się, jak przywrócić misce „drugą młodość” (mieliśmy kilka, w których guma od dawna sparciała). Postanowiliśmy „podkleić je” (rant i środek - od spodu, po całym obwodzie) klejem uszczelniającym Sikaflex-11 FC+ (doskonale sprawdził nam się do klejenia płytek na wykuszu w domu i jego uszczelnieniu). Po ponad roku korzystania z misek przez psy możemy stwierdzić, że nasz gumowy otok nie zużywa się zauważalnie (jest znacznie bardziej wytrzymały od oryginalnej gumy) a miski nie przesuwają się po podłożu albo przesuwają minimalnie.

Niebieskie szelki bardzo ładnie prezentują się na owczarku podhalańskim. 

podróże z psem

Szelki dla psa - bezuciskowe

Na jednej z wystaw psów rasowych kupiliśmy tanie szelki dla psa. Niestety, sprawdziło się przysłowie: tanie kupisz psom wyrzucisz. Po pewnym czasie zaczęły obcierać naszego owczarka podhalańskiego. Kupiliśmy więc w sprawdzonym miejscu Dog&More bezuciskowe szelki dla psa marki Haqihana w rozmiarze L. Na początku mieliśmy pewne obawy, czy nie są za delikatnej konstrukcji (w porównaniu do poprzednich) ale szybko okazało się, że są porządne, wytrzymałe, z dobrą regulacją i łatwo się piorą. Jesteśmy z nich zadowoleni a co najważniejsze, nie obcierają Bystrej i można je założyć bez konieczności podnoszenia psu łapy.

Regulowana długa smycz dla psa umożliwia dostosowanie dostępnej przestrzeni dla Bystrej w zależności od otoczenia.

produkty dla psa

Linka nie przeszkadza Bystrej w żaden sposób w zabawie a nam umożliwia znacznie lepszą kontrolę nad psem.

smycz dla psa - linka dla psa

Smycz dla psa – linka dla psa

Używamy dwóch rodzajów. „Krótkiej” 3 metrowej, regulowanej z możliwością skrócenia do 1,5 metra oraz długiej 10 metrowej wykonanej z plecionej poliestrowej taśmy pokrytej sztucznym tworzywem. Długą linkę dla psa kupiliśmy w Dog&More i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Łatwo się czyści a w ręku zwinięta nawet cała - wygodnie się trzyma. Nasz owczarek podhalański ma dużą swobodę ruchu a my nad nim pełną kontrolę. W miejscach bezpiecznych puszczamy psa z linką luzem – nie zaczepia się ona o nic a w razie nagłej potrzeby znacznie łatwiej złapać Bystrą (ponieważ linka swobodnie za nią się ciągnie). Smycz jest bardzo wytrzymała, nie niszczy się. Przeżyła skutecznie "bliskie spotkanie" z psem naszych sąsiadów, który jako podrastający szczeniak potraktował ją w roli gryzaka. Sztuczne tworzywo w kilku miejscach zostało przegryzione, ale rdzeń linki nie uległ żadnym uszkodzeniom. Co więcej, przegryzione tworzywo ciągnąc się po ziemi nie ulega dalszym zniszczeniom. Zaletą tego typu linki jest również to, że zajmuje ona niewiele miejsca w plecaku i jest lekka, co jest bardzo przydatne w podróży z psem.

W podróże z psem zawsze zabieramy nerkę. Kilka komór ułatwia rozmieszczenie różnych produktów dzięki czemu znacznie łatwiej je znaleźć. Sztywne uszko do otwarcia suwaka ułatwia otwarcie/zamknięcie komory nawet w rękawiczkach.

nerka dla psa - saszetka dla psa

Saszetka dla psa – nerka dla psa

Niby sprawa banalna, służy do noszenia różnych drobiazgów i przysmaków dla psa. Większość nerek dla psa jest jednokomorowa, czasami dwukomorowa. Szukaliśmy długo z kilkoma przegrodami, żeby włożyć oddzielnie do nich różne akcesoria – łatwiej je potem znaleźć. Tani pas na biodra szybko nam się popsuł i stanęliśmy przed koniecznością kupna czegoś nowego. Porządnie wyglądające pasy biodrowe były jak dla nas drogie (ok. 100 i więcej złotych). W końcu, idąc na kompromis, kupiliśmy w sklepie wspinaczkowym, wydając ok. 55 zł, markową nerkę z 3 komorami, mogącą pomieścić przysmaki dla psa, worki na odchody, kleszczołapki, scyzoryk, itp. akcesoria. Do pasa biodrowego przyszyliśmy metalowe kółko do którego karabińczykiem przyczepiamy składaną miskę dla psa na wodę. Nerka jest wytrzymała, łatwo się pierze i doskonale nosi.

PRZYDATNE PRODUKTY - AKCESORIA DLA PSA

subiektywnym okiem hodowli owczarka podhalańskiego 

Aroniowa Dolina FCI

Składana duża miska dla psa z możliwością przyczepienia do np. nerki czy plecaka jest bardzo wygodna. Gumowe dno po stronie zewnętrznej umożliwia dobrą przyczepność do podłoża. 

zwiedzanie z psem

Chociaż na białym futrze owczarka podhalańskiego kleszcze można łatwo zauważyć a Bystrą zabezpieczamy przed nimi, w podróże z psem zawsze zabieramy kleszczołapki.

podróże z psem rasy owczarek podhalański

Pies na wakacjach – co zabrać?

Szelki, smycz, miska na wodę i druga na jedzenie, a także składana miska na spacery (jest bardzo wygodna i łatwo utrzymać ją w czystości – najlepiej jak ma możliwość mocowania do paska), duża butelka z wodą, adresówka i worki na psie kupy. Oczywiście zabieramy też aktualną książeczkę szczepień - uspokaja niektóre dusze wrażliwe na punkcie tak dostojnego psa jak owczarek podhalański (chociaż Bystra jest zaczipowana, nie ma jednolitego i powszechnego systemu weryfikacji danych zapisanych w czipie, dlatego tradycyjna książeczka jest znacznie praktyczniejsza). A jeżeli wybieramy się za granicę oczywiście paszport (wyrobienie u weta zajmuje zazwyczaj kilka godzin). Na wakacje z psem zabieramy też zapas suchej karmy (jedzenia nie nosimy zwiedzając z psem - nasza sunia je raz dziennie). Na szczęście nasz owczarek podhalański nie jest wybredny i nawet, jeśliby coś nam zabrakło, albo byśmy chcieli jej urozmaicić jadłospis, zawsze coś znajdziemy: oscypki, puszkę z psią karmą, kromkę chleba… W podróże z psem zabieramy też przysmaki ale w niewielkiej ilości. Dobrze nam się sprawdza zabranie na wyjazd suszonego wołowego penisa czy kilku „ofoliowanych” kości nóg – potrafią zająć Bystrą na dłużej gdy musimy zostać w pokoju (ze względu na deszcz) albo stanowią nagrodę za dobre zachowanie (suszone przysmaki też są dobre, ale Bystra znacznie szybciej je zjada, dlatego są mniej "praktyczne"). Zabieramy również pastę do zębów i szczoteczkę (choć niektóre psy zębów nie myją i też długo żyją ). Na kleszcze zabezpieczamy naszą sunię przez cały rok - obecnie nawet zimą one się zdarzają, ale mimo to na wakacje zabieramy kleszczołapki. Wbrew pozorom owczarki są łagodne, no, chyba że Bystrą ktoś sprowokuje gdy pilnuje domu – dlatego nie posiadamy kagańca. Jest on wymagany bezwzględnie w przypadku ras groźnych, a do tych owczarek podhalański się nie zalicza. Nie zabieramy również żadnych koców (podhalany leżą tylko na gołej ziemi i nie lubią, jeżeli coś jeszcze innego jest pod spodem, nawet w stylu wycieraczki). Zabawek również nie bierzemy, po długim spacerze nasza sunia leży grzecznie i nie ma ochoty na dodatkowe psoty . Chociaż Bystrą czeszemy raz na tydzień lub co dwa tygodnie to zdarza się (sporadycznie), że znajdzie jakąś atrakcję podczas wyjazdu (np. kupa konia), która tak ślicznie pachnie, że trzeba się w niej wytarzać. Pies jest szczęśliwy my natomiast wprost przeciwnie. Wtedy nieodzowny jest furminator, którym można ją wyczesać usuwając większość niechcianej perfumy. A że owczarek podhalański ma naprawdę samoczyszczące się futro, brudy się nie przyczepiają a jeśli już się pojawią, szybko znikają. Gdyby wietrzenie nie pomogło, na wszelki wypadek zabieramy też szampon - są ich dwa rodzaje: tradycyjne (potrzebna jest woda do mycia psa) i tzw. suche (stosujemy, gdy nasz pupil z różnych powodów nie może zostać wykąpany). Nie bierzemy również żadnych środków dezynfekujących, lekarstw, gazików itp. środków medycznych. W naszym przypadku nie sprawdzają się one – owczarki podhalańskie są wytrzymałymi psami a w pobliżu zawsze jest przecież jakaś apteka i wet a wszystkiego zabrać ze sobą nie sposób.

 

I to by było wszystko w temacie Wakacje z psem czyli jak podróżować i co zabrać ze sobą. Stronę aktualizujemy i jeżeli przyjdzie nam jakaś ciekawa uwaga, nie omieszkamy jej dodać.

Owczarek podhalański jest doskonałym psem na długie wędrówki po górach. Podróże z psem nie ograniczają zwiedzania bliższej i dalszej okolicy.

zwiedzanie z psem

Podczas deszczu dzięki uprzejmości obsługi schowaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy.  Bystra bardzo kulturalnie smakowała miejscowe wody.

pies na wakacjach

Zwiedzanie z psem

Przed podróżą z psem sprawdzamy lokalne przepisy dotyczące czworonogów, żeby wiedzieć co wolno a czego nie i zastanowić się jak najlepiej do nich się dostosować . Owczarek podhalański na spacerze nie sprawia żadnych kłopotów. Nasza sunia jest grzeczna bez względu, czy spacerujemy z psem w tłumie (np. Zakopane pod Gubałówką, Dni Grunwaldu), po starówce, czy po zupełnym odludziu. W zależności od sytuacji zmieniamy tylko smycz na krótką (3m regulowana) lub długą (cała gumowana 10m dzięki czemu łatwo ją czyścić). Podczas spacerów nasza podhalanka jest spokojna i zrównoważona, nie szczeka, aczkolwiek zawsze pamiętamy, że jest tylko psem i może w każdej chwili rzucić się przykładowo na kota czy wiewiórkę. Nie żeby zrobić krzywdę, tylko żeby np. pobawić się w ganianego. Dzięki Bystrej udaje nam się zawrzeć nowe znajomości. Zauważyliśmy, że większość ludzi lubi psy, a zwłaszcza białe puchate misie jak owczarek podhalański, który jest przeuroczy i ma bardzo miłe usposobienie (chociaż często Bystra jest mylona z goldenem). Najczęściej słyszymy: „o jaki biały piesek” i, z nutą współczucia: „pewnie Państwo muszą go często kąpać”. Na nasze stwierdzenie, że kąpiemy rzadko i tylko przed wystawą lub jak użyje perfum (np. sarny) pojawia się nieukrywane zdziwienie na twarzy naszego rozmówcy. Owczarek podhalański to pies idealny do zwiedzania. Cały dzień możemy chodzić z Bystrą i nigdy nie jest zmęczona ani nie pokazuje, że ma już dość spaceru. A na następny dzień nie może się doczekać, co tym razem będzie zwiedzać. Częstotliwość psich postojów i przerw na picie jest uzależniona od warunków pogodowych i samopoczucia Bystrej. I oczywiście od tego, czy na urlopie nie jesteśmy akurat w jakimś interesującym miejscu wartym dłuższego postoju.

Czas na rozprostowanie łapek  :-)

Wakacje z psem

A jak zrobi się stadko psów większe, to trzeba zmienić samochód  :-)  I jechać na wakacje z psem!

podróże z psem

Sześć osób i pies w samochodzie to wyzwanie, dlatego przyczepka samochodowa jest idealnym rozwiązaniem powiększenia przestrzeni bagażowej.

Transport psa

Owczarek podhalański z zaciekawieniem obserwuje podróż drogą i mijane krajobrazy, pomagając wybrać właściwy kierunek. Transport wykorzystuje także na pieszczoty, które  zdecydowanie umilają przewożenie psa w samochodzie.

Podróże z psem

Transport psa

Owczarek podhalański mimo, że nie jest psem małym, nie sprawia problemów „logistycznych”. Pies w samochodzie podróżuje w bagażniku – śpi, ogląda przez szyby okolicę, pomaga wybrać właściwą drogę, kładzie pysk na oparciu tylnego siedzenia poddając się pieszczotom dzieci. Bagażnik wykładamy specjalną matą dla psów a oparcie tylnej kanapy zazwyczaj kocem lub starym prześcieradłem, co zabezpiecza wnętrze samochodu przed ewentualnym zabrudzeniem. W trakcie jazdy owczarek podhalański jest ubrany w szelki i przypięty pasem do fotela (do uchwytu dla fotelika dziecięcego). Co prawda klimatyzacja w bagażniku nie działa tak dobrze jak w części dla pasażerów, ale przyciemniane szyby są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w upalne dni występujące w ostatnich latach w Polsce. W samochodzie nigdy nie zostawiamy Bystrej samej. Nasz pies bardzo dobrze znosi podróże, nawet te dłuższe na drugi koniec Polski. Częściej tylko musimy robić przerwy, żeby sunia mogła się napić, załatwić, rozprostować nogi i ogon. Podróżując z psem w samochodzie widać po nim, kiedy należy się zatrzymać. Nie ma sztywnej reguły, wszystko zależy od pory dnia i temperatury za oknem (nocą rzadko robimy postoje, w dzień znacznie częściej, średnio co 1,5 godziny). Oczywiście okna w samochodzie zamykamy na czas transportu psa. Jazda samochodem musi być też płynniejsza, ale ani ona, ani częstsze postoje nie wydłużają w sposób istotny „normalnego” czasu jazdy. Podróże z psem mają też tą zaletę, że dzięki nim udaje nam się lepiej zwiedzić Polskę. Staramy się wybierać postoje w miejscach atrakcyjnych turystycznie, w których byśmy normalnie się nie zatrzymali, dążąc jak najszybciej do miejsca docelowego, zostawiając na „przyszłość” ich zwiedzenie.

Po kilku dniach spędzonych w "Sądeckim Bartniku" pakujemy się do wyjazdu. Pokój, chociaż nie był duży i bez balkonu, dobrze spełnił swoją rolę  pensjonatu dla ludzi i "psiej budy".  Chociaż na zdjęciu  widać bałagan związany z pakowaniem (pokój sprzątamy na sam koniec po wyniesieniu wszystkich rzeczy), widać, że pies nic nie zniszczył ani nie zabrudził.

Podróże z psem

Bystra na Dniach Grunwaldu doskonale adaptuje się do noclegu w namiocie.

Noclegi z psem

Noclegi z psem

Bystra, nasza suczka owczarka podhalańskiego, jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Jej pojawienie się spowodowało konieczność zmiany pewnych naszych przyzwyczajeń, w tym dotyczących podróżowania oraz spędzania wakacji z psem. Wybieramy tylko te miejsca noclegowe, w których możemy spać z naszą podhalanką. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i nawet mały pokój w pensjonacie jest wystarczającym miejscem na noclegi z psem (zwłaszcza jak ma balkon). Takie pomieszczenie służy tylko do spania, w ciągu całego dnia i tak przebywamy na zewnątrz. Nigdy nie zdarzyło się nam, żeby Bystra coś zniszczyła, kogoś pogryzła czy np. załatwiła się w pokoju (rano i późnym wieczorem wychodzimy z nią na krótki spacer, nawet gdy jesteśmy cały dzień na dworze). Gdy pada, siłą rzeczy zostajemy dłużej w pokoju, aczkolwiek w miarę możliwości wychodzimy na zewnątrz: na spacer, do restauracji, do muzeum (są muzea udostępniające zbiory zwierzętom a nasz owczarek podhalański często z zainteresowaniem ogląda eksponaty ), … Dzięki takiej organizacji dnia, noclegi z psem nie stanowią żadnego problemu dla nas, dla naszej suni ani dla naszych gospodarzy (Bystra nie szczeka w nocy i grzecznie śpi). Wbrew pozorom podhalańczyk dobrze odnajduje się na wakacjach w małej przestrzeni (pokój lub nocleg w namiocie).

PODRÓŻE Z PSEM

Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
  1. pl
  2. en
  3. ru
owczarek podhalański
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)