owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
Gdzie na spacer z psem pod Warszawą rasy owczarek podhalański. Domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego Aroniowa Dolina FCI poleca Narew.
27 grudnia 2019

Gdzie na spacer z psem pod Warszawą rasy owczarek podhalański? 

Pies owczarek podhalański nad wodą

Pod koniec października, korzystając z resztek pięknej jesieni, zrobiliśmy wycieczkę całą rodziną nad Narew. Ostatnio byliśmy tutaj rok temu (relacja z tamtej wizyty TU). Teraz było znacznie mniej ludzi, de facto nie było nikogo nad rozległą piaszczystą łachą poza przebiegającymi z rzadka sarnami i jednym psem, który swojego kochanego Pańcia wyprowadził na spacer . Bystra od razu poznała okolicę i radośnie wskoczyła do rzeki (w zeszłym roku uczyła się wchodzić „do dużej wody”, która ją na początku trochę trzymała na dystans). Dla Hrabinki wszystko było nowe, ale przy nas i przy Bystrej mamie nasza podhalanka niczego się nie bała (Hrabinka jako młody owczarek podhalański poznaje świat i jeszcze nie jest tak odważna jak mama). Nasze Podhalanki radośnie pobrykały. Bystra z Hrabiną bardzo ładnie się bawią, choć czasem dla postronnego obserwatora zabawa może wyglądać groźnie, gdy psy szczerzą na siebie zęby a Bystra pomrukuje „bojowo” na córkę. Gdy Bystra ma dosyć zabawy (jest przecież poważną damą a nie jakimś tam podlotkiem), informuje o tym Hrabinę. Hrabinka wtedy radośnie zaczyna biegać i skakać jak żabka, sprawdzając każdą trawkę, goniąc rzucony patyczek, ścigać się z samą sobą. Po dotlenieniu płucków i ogonków zrobiliśmy piknik. Wspólny posiłek „wśród pięknych okoliczności przyrody” bardzo się wszystkim podobał. Bystra grzecznie czekała aż dostanie coś smacznego, patrząc na nas wielkimi ślicznymi oczami – jej mina i oczy „złamią” każde serce. Hrabinka jak to młody pies, niecierpliwiła się i usiłowała przekonać Zosię, żeby jej coś smacznego dała TERAZ a nie POTEM.

 

Film o psie owczarek podhalański

Po zjedzeniu małego „co nieco” spotkaliśmy się z P. Michałem Paterem – sympatycznym studentem prowadzącym na YouTube kanał Canem TV . Ciekawie prezentuje w filmach różne rasy psów. Bystra po ciąży modelki nie przypominała. Poza tym dawno nie brała kąpieli, więc wyglądała bardzo naturalistycznie (do sesji filmowej nie upiększaliśmy owczarków podhalańskich). Hrabinka za to wygląda śnieżnobiało nawet bez kąpieli, jak to Hrabina. Z zabiegów kosmetycznych nasze psy systematycznie tylko czeszemy (co tydzień lub dwa) i czyścimy im uszy (jak zobaczymy, że zaczynają być brudne). Owczarek podhalański to „bezobsługowy” pies. Podhalanki na widok kamery biegały, skakały, „suszyły ząbki”. Rola modelek bardzo im się spodobała. Dzięki temu, trochę nietypowo dla owczarka podhalańskiego, powstało wiele ujęć bardzo dynamicznych. Ze spotkania P. Michał nakręcił TRAILER. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie w śnieżnej scenerii celem dokończenia filmu. W drodze powrotnej zjedliśmy „podwieczorek” w przydrożnym barze (dzieciom czasem trudno odmówić niezdrowego jedzenia ). W domu podhalanki napiły się wody i z rozkoszą poszły spać, z rzadka czujnie obserwując jednym okiem okolicę. Na następny dzień miały mieć wystawę w Pruszkowie, ale po sprawdzeniu w kalendarzu okazało się, że wystawa owczarków podhalańskich była akurat dzisiaj a jutro będą występować inne rasy psów. Trudno, nasze gapiostwo a dziewczyny na pewno wolały spędzić sobotę nad rzeką niż na wybiegu. Bystra niezbyt chętnie prezentuje na ringu swoje wdzięki a Hrabinka po założeniu ringówki siada, patrzy w oczy i mówi: „Po co mam z TYM CZYMŚ chodzić? Zwariowałeś? Nigdzie nie idę!” Inna sprawa, że umiejętności do zawodowego wystawiania psów na ringu raczej nie mamy. I aspiracji też. Wolimy z naszymi podhalanami normalnie, po domowemu, spędzać życie.

 

Pasztet dla psa - przepisów ciąg dalszy

Dwa przepisy na pasztet dla psa podaliśmy wcześniej TUTAJ. Teraz przedstawiamy kolejne dwa, wszystkie wg. receptury Akademii Dobry Pies.

Przepis na paszteciki treningowe dla psa nr 3

1.  500g wątróbki (drobiowa/cielęca),

2. opakowanie kaszy jaglanej (ugotowanej),

3. dwie duże marchewki,

4. dwa jajka,

5. mąka żytnia (ok. pół szklanki).

Wątróbkę i marchewkę zmielić, wymieszać masę z kaszą i jajami, przelewać do formy (keksówki). Gdyby masa była zbyt płynna można podsypać mąką. Piec ok. 50 minut w temp. 180-200 st. C. Po ostygnięciu pokroić w kostkę. 

Przepis na paszteciki treningowe dla psa nr 4: dziczyzna z gruszką

1. 0,5 kg dziczyzny (mielonej),

2. dwie gruszki,

3. 200 g mąki gryczanej,

4. 100 g mąki ziemniaczanej,

5. dwie łyżeczki alg morskich,

6. zioła (majeranek, tymianek, kolendra, itp.).

Składniki wymieszać do otrzymania jednolitej masy, którą rozwałkowujemy na posypanej mąką powierzchni. Wycinamy dowolne ciasteczka. Wkładamy je do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 40 min. w temperaturze 140 st. C.

 

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta  na sprzedaż, Aroniowa Dolina FCI