owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
owczarek podhalański na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim w Grodzie pod Byczyną w 2021 r.
12 sierpnia 2021

Podhalany na Turnieju Rycerskim Byczyna 2021

Owczarek podhalański w średniowieczu

W drugi weekend czerwca z całym stadem wyjechaliśmy na Turniej Rycerski do Grodu Rycerskiego pod Byczyną. „Uziemieni przez Covid” długo czekaliśmy, by całym stadem przewietrzyć futro gdzieś wśród większej liczby ludzi. Drewniany Gród położony jest pomiędzy polami w pobliżu miasteczka Byczyna, tuż nad Zalewem Biskupice-Brzózki.

Tradycyjnie nocowaliśmy w reko-namiocie w obozie rzemieślników i kupców, a nasze ukochane podhalanki: Bystra, Hrabina i Piwonia oczywiście razem z nami. Z tym, że Hrabina, imię przecież zobowiązuje, śpi zazwyczaj w samochodzie z synem – nie będzie przecież zniżać się do poziomu plebsu który śpi na trawie w namiocie .

Ten wyjazd dla Piwonii, urodzonej w czasie pandemii tuż przed ogłoszeniem kolejnego lockdownu, był pierwszą w życiu reko-podróżą. Dla dziewięcio-miesięcznego szczeniątka to była ważna wyprawa do epoki średniowiecza, ale mama Bystra i starsza siostra Hrabina były dla malucha wsparciem.

Bystra tradycyjnie przymilała się do każdego, Hrabina czujnie pilnowała czy nikt nie zbliża się zbyt blisko do Zosi (dając się pogłaskać tylko wybranym osobom), a Piwonia dzielnie uczyła się stróżowania pod moimi nogami za kramowym stołem, czujnie obserwując życie i obyczaje w średniowieczu.

 

Owczarek podhalański – socjalizacja

Wspólne wyjazdy na turnieje są nie tylko czasem, gdy nasze psiulki pilnują kramu czy też swoją obecnością propagują tą piękną rasę. To także doskonała okazja do ich socjalizacji - chociaż Hrabinka jest indywidualistką posiadającą maniery prawdziwej hrabiny co należy uwzględnić w kontaktach z nią . Zawsze jest też czas aby pospacerować po okolicy. Tym razem pogoda była dość deszczowa, ale spacerek koniecznie musi być! Muszę przyznać, że po mokrej trawie w reko-ciżemkach (nawet podeszwa ze skóry) spacer z trzema silnymi podhalankami jest dużym wyzwaniem. Co prawda wszystkie nasze psy były w psich szkołach. Znają komendy, ale jak je coś zaintryguje, zwłaszcza w nowym miejscu pełnym zapachów, to psi instynkt jest silniejszy od dobrego wychowania. Okolica Grodu nie pozwala na swobodne spuszczenie psów do wybiegania się po łąkach - wokół same pola zbóż, drogi wyasfaltowane i uczęszczane przez samochody a z drugiej strony zalew i obawa, że psy zechcą wytaplać się w mule, co przy wspólnym zamieszkiwaniu w namiocie bez możliwości dogodnej kąpieli budzi moje obawy o doznania węchowe w nocy. Podhalanki mogły korzystać jedynie ze spacerów na linkach (10m), które umożliwiają na swobodne bieganie i obwąchiwanie terenu przy jednoczesnej możliwości szybkiej naszej reakcji na konieczność zatrzymania/zblokowania psa.

Przy trzech podhalankach, które są w różnym wieku spacery po obcym terenie są ciekawym przeżyciem: Bystra lat 5 - stateczna matrona, spaceruje spokojnie, obwąchuje każdą niemal roślinkę, nasłuchuje, wącha, znaczy teren…

Hrabina lat 2,5 - rozbrykany podlotek, wszystko ją ciekawi, interesuje, wszędzie chciałaby wejść, pobiegać, poganiać się z innymi zwierzakami…

Piwonia lat 0,9  – bacznie obserwuje swoją mamę, ale również intryguje ją zachowanie rozbrykanej siostry Hrabiny - też by chciała pobiegać choć woli spokojnie pilnować co robi jej mama…

Zachwyca mnie ta psia mądrość.

W czasie takich spacerów zdarzają się czasem zabawne sytuacje. Tym razem Hrabina po raz pierwszy w życiu zobaczyła królika spokojnie spacerującego na smyczy obok średniowiecznej młodej damy. Podhalankę dosłownie „zatkało”, stanęła jak wryta wpatrzona w skaczącego na smyczy królika. Mina psa bezcenna.  

A z naszą relacją z wyjazdu do Byczyny, widzianą okiem kramu LAWENDOWO Budków, można zapoznać się TU.

 

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta  na sprzedaż, Aroniowa Dolina FCI