owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański, Aroniowa Dolina (FCI)
owczarek podhalański
  1. pl
  2. en
  3. ru
Domowa hodowla psa owczarek podhalański - podróże z psem podhalanem
Owczarek podhalański Piwonia z hodowli Aroniowa Dolina (FCI) w Złotym Stoku w 2021
10 października 2021

Owczarek podhalański Piwonia w Złotym Stoku 2021 

Kopalnia w Złotym Stoku

W ostatni weekend czerwca wybraliśmy się w okrojonym składzie (bez syna i dwóch starszych owczarków podhalańskich) na I Turniej Rycerski o Skarb Wolnego Miasta Złoty Stok. Złoty Stok to miasteczko położone przy granicy z Czechami w województwie dolnośląskim w powiecie ząbkowickim. Miasto jest najstarszym w Polsce ośrodkiem górniczo-hutniczym (działało ok. 4 tys. lat!). Ostatnią istniejącą na tym terenie kopalnię złota zamknięto w 1961 r. Był okres, gdy ilość wydobywanego złota w kopalni odpowiadała niemal jednej dziesiątej produkcji tego kruszcu w Europie! Więcej o kopalni i Turnieju opowiadamy TU.

 

Owczarek podhalański Piwonia

Upał był niemiłosierny, w miasteczku powietrze stało, rycerze rozkładali obóz. Owczarek podhalański Piwonia z Aroniowej Doliny (FCI), tym razem bez obstawy mamy i starszej siostry, przejął obowiązki psa stróżującego. W czasie rozkładania obozowiska Piwonia grzecznie pilnowała samochodu i naszych gratów. Na próby gapiów, którzy chcieli pogłaskać „ślicznego pieseczka” unosiła tylko nieco wargi z lekkim ostrzegawczym warknięciem … JA TU PILNUJĘ! Odsuń się!... no i spokojnie mogliśmy rozłożyć nasz dom – średniowieczny namiot. Ponieważ udało się nam szybko go postawić, więc wolny czas postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie okolicy przed rozpoczęciem Turnieju.

Spacer do Kopalni Złota w Złotym Stoku, po okolicznych górach (a raczej dolinach … ), wzdłuż Złotego Potoku był cudownym zakończeniem naszej długiej podróży. Piwonia grzecznie szła przy nodze (choć podczas wychodzenia z terenu Kopalni była moim wyciągiem orczykowym, tak bardzo chciała już iść dalej ). Długa jazda samochodem, w tym kilka przerw na siku i kupę Piwonii, dała się nam trochę we znaki. Spacer w lesie wzdłuż potoku był jak balsam dla naszych kręgosłupów i nóg. 10-cio miesięczny owczarek podhalański Piwonia to doskonały towarzysz do spacerów, jednak trzeba koniecznie w czasie forsownego marszu robić dłuższe przerwy na odpoczynek dla szczeniaka (zwłaszcza w upalny dzień). Nasza najmłodsza podhalanka w czasie przechadzki nie reaguje na rowerzystów, innych turystów o ile nie chcą koniecznie jej głaskać. Mała ma zupełnie inny charakter niż jej mama BYSTRA, która domaga się pieszczot od napotkanych obcych a na hasło „o jaki śliczny owczarek podhalański, mogę pogłaskać?” sama podchodzi i szturchając łapką doprasza się mizianka za uszkiem.

Piwonia absolutnie nie jest zainteresowana obcymi, grzecznie ustępuje miejsca na drodze, omija łagodnie turystów a na hasło „o jaki śliczny piesek, mogę pogłaskać?” pokazuje swoje białe ząbki w półuśmiechu dodając sygnalizację dźwiękową „gdzie mi tu z tymi łapami!”

Uwierzcie, każdy zrozumie taki sygnał!

Owczarek podhalański to pies dostojny, gdy pełni swoją pracę stróżowania, tylko właściciel może go przytulać. Swojemu stadu jest oddany od czubka noska po ostatni kosmyk włosa na ogonie, ale obcy ma zachować dystans!

I taka jest Piwonia, na żadne dziecko nie warknęła, gdy chciała uniknąć z nim kontaktu, to zwyczajnie odsuwała się z lekkim mruknięciem, do dorosłych te sygnały stosując adekwatnie głośniej. Podczas stróżowania przy moim kramie pozwalała jedynie na pieszczoty dzieciom (nie wszystkim).

Piwonia zwiedziła Kopalnię (z zewnątrz), Sztolnię Książęcą (nie wzbudziła jej zainteresowania, woli słońce a nie mroki sztolni), Leśny Park Przygody „Skalisko” o łącznej długości tras 2 km. Willi Złoty Jar niestety nie udało nam się zwiedzić - zajęli ją weselnicy, którym nie chcieliśmy przeszkadzać (wypiliśmy za ich pomyślność wieczorem a Piwonia zjadła smaczka ).

Turniejowi Rycerskiemu w Złotym Stoku towarzyszyły głośne pokazy fireshow, dyskoteki oraz lokalne „imprezy w podgrupach”, wystrzały, huk, głośna muzyka do późna w nocy. To wszystko nie jest dla podhalana straszne, gdy tylko ma przy sobie swoje stado. Noc była dużym wyzwaniem dla szczeniaka owczarka podhalańskiego (pierwszy samodzielny wyjazd Piwonii bez reszty stada), legowisko przy posłaniu pańci było najlepszym miejscem do spania .

Niestety z powodu upału Piwonia raczej nie brała udziału w życiu towarzyskim, wolała schować się do cienia, jedynie nocą wychodząc „na łowy”.

Kocham podhalany!

 domowa hodowla polskiego owczarka podhalańskiego, owczarek podhalański hodowla
  1. pl
  2. en
  3. ru

dpogorzelska@o2.pl

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego, podhalan hodowla
 owczarek podhalański szczenięta na sprzedaż

+ 48 608 292 931

Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański
owczarek podhalański
Aroniowa Dolina (FCI), owczarek podhalański

RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Domowa hodowla owczarka podhalańskiego - podróże z psem, owczarek podhalański szczenięta  na sprzedaż, Aroniowa Dolina FCI